Kategorie:

Jakie zraszacze do ogrodu wybrać?

Avatar
Opublikowane przez admin

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele rodzajów zraszaczy, dzięki którym można nawadniać daną powierzchnię. Jedne z nich dedykowane są konkretnym gatunkom roślin, czy też nadają się do podlewania terenów o określonej wielkości. Natomiast drugie emitują wodę w sposób dostosowany idealnie do potrzeb kwiatów, krzewów, czy trawnika. Jeśli stoisz przed wyzwaniem związanym z wyborem najlepszego wariantu zraszaczy, poznaj porady, które pomogą Ci zadecydować!

Jaki model zraszacza najefektywniej podleje duży obszar?

Dużym powierzchniom, które wymagają dostarczenia dodatkowej ilości wody, dedykowane są zraszacze rotacyjne, określane również jako turbinowe lub obrotowe. Ich główną charakterystyczną cechą, która odróżnia je chociażby od zraszaczy statycznych jest to, iż w trakcie emitowania strumienia wody, poruszają się one dookoła. Dzięki temu mają duży zasięg i potrafią podlać nawet najbardziej odległe punkty ogrodu. Taki rodzaj nawadniania najlepiej sprawdzi się w na dużych podwórkach, trawnikach, łąkach, czy nawet boiskach sportowych i kortach tenisowych.

Mały ogród – jakie zraszacze zainstalować?

Jeśli zależy Ci na nawodnieniu niewielkiego przydomowego ogródka, powinieneś zdecydować się na zamontowanie instalacji ze zraszaczami statycznymi. Nie mają one zbyt dużego zasięgu, ponadto kierują strumień wody tylko w jednym kierunku, jednak na terenie o małych wymiarach nie stanowi to żadnego problemu. Zraszacze statyczne mogą występować w formie wynurzalnej, jak i niewynurzalnej. Zraszacze wynurzalne są schowane pod ziemią, gdy nie pracują, a wysuwają się ku górze wtedy, kiedy zaczyna się proces podlewania. Natomiast zraszacze statyczne niewynurzalne są cały czas widoczne na powierzchni trawnika, co niekiedy może negatywnie oddziaływać na atrakcyjność wizualną ogrodu.

Jakie zraszacze sprawdzą się przy nawadnianiu upraw?

Jeśli Twoim celem jest nawodnienie sadu, pól uprawnych, grządek, warzywnika, szklarni lub tuneli foliowych, powinieneś rozmieścić na tym terenie linie kroplujące. Taka technologia stopniowo uwalnia wodę, właśnie w postaci niewielkich kropli. Nawadnia przy tym określony obszar, nie składując przy tym nadmiaru wody w kałużach, co zabezpiecza rośliny przed gniciem i uszkodzeniami innego typu. Nawadnianie kropelkowe to idealne rozwiązanie także do podlewania rabat na skalniaku oraz żywopłotów.

Kiedy warto skorzystać ze zraszaczy ręcznych?

Zraszacze ręczne występują w postaci końcówek, które nakłada się na węża ogrodowego. Minusem takiego rozwiązania jest, jak wskazuje już sama nazwa, konieczność trzymania w ręce węża ogrodowego i kierowania strumienia wody w stronę miejsce, które chce się podlać. Głównymi mankamentami takiego sposobu nawadniania jest duża czasochłonność oraz pracochłonność. Jednak, jeśli uwielbiasz spędzać swój wolny czas na podwórku, a pielęgnacja roślin to Twoje hobby, nic nie stoi na przeszkodzie, abyś podlewał właśnie w ten sposób.

Wybierz najlepsze zraszacze do Twojego ogrodu!

Powyższe zestawienie pokazało Ci, jakie zraszacze nadają się do terenów charakteryzujących się określonymi cechami. Już teraz możesz bez większego problemu dopasować konkretny wariant do potrzeb, jakimi wyróżnia się przestrzeń, którą pragniesz nawodnić. Pamiętaj, że niektóre ze wskazanych modeli zraszaczy możesz bez przeszkód łączyć ze sobą i tym samym zwiększać efektywność systemu nawadniającego Twoje podwórko.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *