Kategorie:

Kremy z filtrem dla niemowląt

Kremy z filtrem UV to chyba najczęściej stosowana ochrona przed promieniowaniem UV. Niemowlęta i małe dzieci są szczególnie narażone na szkodliwe działanie słońca, gdyż ich skóra jest jeszcze bardzo cienka i delikatna. Nie daje więc żadnej ochrony przed słońcem. Jeśli nie posmarujemy dziecka kremem z filtrem, już po kilkunastu minutach przebywania na słońcu może się to skończyć oparzeniami słonecznymi.

Jeżeli u dziecka dochodzi do częstych poparzeń słonecznych, to nie tylko przyśpiesza to starzenie się skóry, ale też może prowadzić w przyszłości do powstania groźnego nowotworu skóry, czyli czerniaka, a także zwiększa się ryzyko pojawienia się innych nowotworów.

Promieniowanie ultrafioletowe jest trojakiego rodzaju UV-A, UV-B, UV-C. O ile minimalne dawki promieniowania UV-B powodują wytwarzanie przez skórę człowieka witaminy D3, zapobiegając w ten sposób powstawaniu krzywicy, o tyle już większe dawki mogą powodować objawy alergiczne, rumień skóry, nowotwory złośliwe skóry w tym właśnie czerniaka. Promieniowanie UV-A, mimo że mniej szkodliwe od pozostałych, to jednak uszkadza włókna kolagenowe, co przyspiesza starzenie się skóry.

Dzieci potrzebują słońca i świeżego powietrza

Czytając o szkodliwym i destrukcyjnym dla dziecka działaniu promieni słonecznych wiele osób pomyśli, że najlepszym rozwiązaniem było by całkowite ukrycie dziecka przed działaniem promieniowania UV. Nie jest to jednak dobre rozwiązanie, gdyż w tym wieku dziecko potrzebuje ruchu i dostępu do świeżego powietrza. Ekspozycja na słońce też jest potrzebna, aby skóra malucha samoistnie wyprodukowała witaminę D3 w celu ochrony go przed krzywicą. Dzięki kremom z filtrem UV możemy zapewnić maluchom niezbędną dawkę zdrowego ruchu nawet w pełnym letnim słońcu. Niezapomniane zabawy, pluskanie się w wodzie, zabawa z rówieśnikami na otwartej przestrzeni są niezbędnym czynnikiem dla jego rozwoju i zdrowia.

Kremy z filtrem dobrane do pogody i pory roku

Pamiętajmy jednak, że nie tylko w letnie gorące dni nasza pociecha jest wystawiona na działanie promieniowania UV. O ile promieniowanie UV-B występuje najczęściej w gorące letnie dni przy bezchmurnym niebie, a w dni pochmurne i zimowe jego działanie jest znikome, o tyle promieniowanie UV-A działa na nas niezależnie od pogody i pory roku. Mając te informacje będzie łatwiej dobrać nam krem z filtrem UV do sytuacji pogodowej, w jakiej chcemy udać się z dzieckiem na spacer. Zaleca się, by dzieci do 6 miesiąca życia nie wystawiać na ekspozycje słoneczną nawet podczas spaceru. Dobrze jest osłonić dziecko przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych – należy przy tym zwrócić szczególną uwagę, by dziecko pod osłoną miało zapewnioną odpowiednią wentylację. Jej brak może spowodować, że chroniąc dziecko przed słońcem możemy narazić je na przegrzanie co również jest szkodliwym czynnikiem dla jego delikatnego ciała.

Filtry chemiczne i mineralne

Istnieją dwa rodzaje kremów ochronnych z filtrem UV – chemicznym i mineralnym. Zaletą filtrów chemicznych jest wysoki stopień poziomu ochrony przed promieniowaniem UV-B oraz UV-A. Ich wadą jest natomiast możliwość podrażnienia skóry przez substancje w nich zawarte. Natomiast filtry mineralne zawierają bezpieczne substancje, które tworzą powłokę ochronną odbijającą promienie słoneczne. Chronią głównie przed promieniowaniem UV-B natomiast przed UV-A tylko częściowo. Ich zaletą jest, że nie podrażniają skóry dziecka i są w stu procentach bezpieczne w stosowaniu nawet u niemowląt.

Kierując się wyborem kremu ochronnego z filtrem uv dla niemowląt należy brać pod uwagę wiek dziecka i panujące na zewnątrz warunki atmosferyczne. Na tej podstawie możemy określić, jaki rodzaj kremu ochronnego należy zastosować. Ważny też jest rodzaj zastosowanych składników ochronnych – mineralny czy chemiczny. Chemiczny można stosować krótkotrwale i o niskim SPV, by nie narazić dziecka na podrażnienia skórne. Rozsądniejszym wyborem jest jednak zastosowanie kremu ochronnego z filtrem UV mineralnym gdyż skuteczność jego właściwości ochronnych jest podobny a nie naraża dziecka na dolegliwości związane z podrażnieniem skóry jego delikatnego ciała.

Wybieraj sprawdzonych producentów

Wszystkie kosmetyki dla niemowląt, a więc również kremy z filtrem UV powinny być przetestowane, sprawdzone, pochodzić od dobrych producentów, specjalizujących się w produktach dla najmłodszych. Na kosmetykach i innych produktach, które stykają się bezpośrednio ze skórą dziecka nie należy oszczędzać. Stawiajmy na dobre produkty, które zapewniają stuprocentowe bezpieczeństwo naszym dzieciom.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *