Kategorie:

Jak wybrać dobrego architekta wnętrz?

Usługi architektów wnętrz cieszą się coraz większą popularnością wśród osób urządzających domy lub mieszkania, a także wnętrza biurowe. Profesjonalista zadba o wszystkie elementy wystroju wnętrza, dopilnuje, by były one eleganckie i stylowe, a jednocześnie funkcjonalne, ergonomiczne i wygodne w użytkowaniu. Warto więc zlecić aranżację szczególnie wtedy, gdy sami nie mamy na nasze mieszkanie żadnego pomysłu.

Aby mieć pewność, że nasze wnętrze będzie zaprojektowane przez profesjonalistę, warto najpierw spędzić nieco czasu na poszukiwaniach odpowiedniego projektanta. Dobrze jest przede wszystkim zadbać o to, by był to projektant z naszej okolicy, z którym można się umówić na żywo i który może obejrzeć nasze mieszkanie. W ostatnich latach powstają dosyć powszechnie biura projektowe online, które oferują aranżację wnętrz na podstawie przesłanych rzutów czy zdjęć poszczególnych pomieszczeń. Czasem jednak taka aranżacja się nie sprawdza – bez zobaczenia pomieszczenia może się okazać, że nie da się dostrzec jego największych zalet czy mankamentów. Warto więc szukać projektantów z naszego miasta lub okolicy, dla których nie będzie problemem przyjazd do naszego domu lub mieszkania.

Niekoniecznie biuro projektowe

Wiele osób, które szukają projektanta wnętrz, decyduje się na korzystanie z usług dużych biur projektowych. Kojarzą się one z usługami dobrej jakości. Są jednak także dosyć drogą opcją. Jeśli zależy nam na jakości, ale w rozsądniejszej cenie, dobrze jest szukać projektantów freelancerów, którzy pracują na własny rachunek, a nie jako członkowie dużej ekipy projektowej. Może się nawet okazać, że są dużo lepsi niż fachowcy z dużej firmy. Oczywiście, warto szukać fachowców z polecenia, którzy cieszą się pozytywnymi opiniami wśród klientów, którzy już korzystali z ich usług. Jeśli więc poszukujemy dobrego i sprawdzonego projektanta, dobrze jest najpierw popytać wśród rodziny lub znajomych. Być może ktoś z naszych bliskich miał niedawno do czynienia z fachowcami, którzy spełnili w stu procentach oczekiwania.

W portfolio sprawdzisz projektanta

W czasie poszukiwań dobrego projektanta, warto zwracać uwagę na tych fachowców, którzy mają bogate portfolio, pełne różnorodnych realizacji. Dzięki temu można się upewnić, czy styl pracy wybranej osoby odpowiada temu, czego konkretnie oczekujemy. Jeśli wszystkie projekty w portfolio są do siebie podobne, utrzymane w jednolitej stylistyce czy kolorystyce, warto zadać sobie pytanie, czy przypadkiem projektant nie ma utartych przyzwyczajeń i nie idzie w swojej pracy ścieżką powtarzalnych schematów. Może to bowiem oznaczać, że nie bierze pod uwagę indywidualnych preferencji swoich klientów.

Lampka ostrzegawcza powinna nam się zapalić również wówczas, gdy w portfolio widzimy same wizualizacje 3D i projekty, nie ma natomiast zdjęć z realizacji. Najprawdopodobniej projektant jest osobą początkującą lub też nie cieszy się zbyt dużą popularnością na rynku. W takiej sytuacji trudno też sprawdzić, czy jego projekty w rzeczywistości są faktycznie tak dobre, jak na wizualizacjach. Nie wszystko, co dobrze wygląda w projekcie 3D, będzie bowiem dobrze się sprawdzało w realnych wnętrzach.

Warto porozmawiać przed zleceniem

Aby znaleźć dobrego projektanta wnętrza, warto jest umówić się na spotkanie z osobami, które nam się podobają po przejrzeniu portfolio czy przeczytaniu komentarzy na ich temat. Tak naprawdę najwięcej możemy się dowiedzieć w bezpośrednim kontakcie ze specjalistą. W czasie rozmowy projektant powinien przede wszystkim skupić się na klientach, zadawać im pytania na temat ich oczekiwań, preferencji, stylu życia czy sposobu spędzania wolnego czasu. Na tej podstawie może bowiem stworzyć projekt wnętrza, które będzie nie tylko stylowe i eleganckie, ale również funkcjonalne i idealnie dopasowane do potrzeb przyszłych użytkowników. Jeśli projektant nie jest zainteresowany klientem, a jedynie opowiada o tym, jakie świetne realizacje jest w stanie stworzyć i prowadzi w czasie rozmowy swoistą autoreklamę, warto dobrze się zastanowić, czy na pewno chcemy współpracować z taką osobą.

Niewskazane kryterium ceny

Niektóre osoby, które poszukują projektantów wnętrz, skupiają się przede wszystkim na tym, by projekt był jak najtańszy. Nie jest to dobre rozwiązanie, gdyż najniższe koszty znajdziemy u fachowców albo początkujących, albo niezbyt dobrych. Profesjonalny projekt musi kosztować i raczej nie powinniśmy z tym dyskutować. Warto mieć świadomość, że jest to przede wszystkim wydatek jednorazowy. A od dobrego projektu może zależeć wiele kwestii związanych z pracami wykończeniowymi czy aranżacyjnymi. Kiepski projekt może być trudny do wykonania, a jednocześnie zawierać sporo błędów. Usługi dobrego i sprawdzonego projektanta warto więc potraktować w inwestycję nie tylko w dobry projekt, ale również w aranżację wnętrza, która będzie w stu procentach spełniała wszystkie nasze potrzeby.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *