Kategorie:

Jakie drzwi zewnętrzne?

Drzwi zewnętrzne są ważnym elementem zarówno w domach jednorodzinnych, jak i w mieszkaniach. Powinny łączyć w sobie solidne wykonanie, funkcjonalność oraz bezpieczeństwo. Zanim więc zdecydujemy się na konkretne rozwiązanie, warto zapoznać się z tym, co obecnie oferują renomowani producenci drzwi.

Aby drzwi zewnętrzne spełniały swoje zadanie, powinny być wykonane z dbałością o najdrobniejsze szczegóły. Trzeba również zwracać uwagę na ich parametry techniczne. Muszą mieć wysoką termoizolacyjność, ochronę akustyczną, a także być odporne na włamanie. W przypadku drzwi wejściowych to te cechy są najważniejsze i nimi najpierw należy się kierować przy wyborze konkretnego modelu. Kwestie estetyki, choć oczywiście również istotne, powinny być tutaj na drugim miejscu. Na nic zdadzą się bowiem efektowne i bardzo stylowe drzwi, jeśli nie będą chroniły naszego domu przed hałasem z ulicy czy klatki schodowej oraz przed niepowołanymi gośćmi. Wybierając drzwi zewnętrzne, zwracajmy również uwagę na to, z jakiego materiału są wykonane. Obecnie mamy do wyboru między innymi drzwi wykonane z drewna, PVC, stali, aluminium czy włókna szklanego.

Drzwi zewnętrzne drewniane

Drzwi wykonane z drewna najczęściej robione są z sosny lub świerku, rzadziej do ich produkcji wykorzystuje się buk czy dąb. W przypadku modeli antywłamaniowych drzwi są dodatkowo wzmocnione stalową konstrukcją, która sprawia, że są one o wiele bardziej mocne i solidne. Drzwi wykonane z drewna są jednak drogie, dlatego zarówno producenci, jak i klienci poszukują różnych tańszych alternatyw, ale z tak samo dobrym efektem wizualnym. Zamiennikiem dla drewna są drzwi wykonane z płyt MDF, które są nieco słabsze jakościowo, ale mogą być równie zachwycające pod względem estetycznym. Najczęściej pokryte są bowiem eleganckim fornirem, który imituje naturalne drewno. Drzwi fornirowane są tańszą wersją drzwi drewnianych. Świetnie wyglądają i przy właściwym użytkowaniu będą służyły w niezmienionym stanie przez długi czas. Oczywiście, pod warunkiem, że zdecydujemy się na produkty pochodzące od renomowanych i sprawdzonych producentów. Najtańsze modele, jakie można spotkać w marketach budowlanych, zdecydowanie nie będą najlepszym pomysłem.

Drzwi z PVC

Drzwi wykonane z PVC powstają ze specjalnych profili, które są wzmacniane aluminium lub blachą stalową ocynkowaną. Wnętrze takiej konstrukcji wypełnia pianka poliuretanowa, natomiast materiałem wykończeniowym jest specjalna okleina, która imituje inne materiały. Drzwi PVC są bardzo lekkie, ale jednocześnie solidne i wytrzymałe. Są też dużo tańszą alternatywą dla modeli wykonanych z drewna. Mają wysoka izolacyjność cieplną oraz akustyczną, świetnie chronią więc przed hałasem oraz wnikaniem do wnętrza chłodu w sezonie zimowym. Takie drzwi nie są jednak pozbawione wad czy minusów. Jednym z nich jest na pewno niezbyt wyszukana stylistyka. Nie zawsze da się je idealnie dopasować do naszych indywidualnych potrzeb. Jeśli natomiast drzwi ulegną uszkodzeniu, nie ma możliwości ich naprawienia. Wtedy trzeba wymienić je na nowy model.

Drzwi aluminiowe

Kolejnym materiałem, z którego często wykonywane są drzwi zewnętrzne, jest aluminium. Powstają one z wielokomorowych profili, które we wnętrzu są ocieplane za pomocą różnych materiałów, między innymi wełny mineralnej czy pianki poliuretanowej. Drzwi aluminiowe są bardzo odporne na negatywne czynniki atmosferyczne, można więc je montować bez obaw w domach jednorodzinnych, gdzie są wystawione na deszcz, wiatr czy słońce. Minusem jest niewielki wybór, jeśli chodzi o estetykę.

Nie zapomnij o estetyce

Choć estetyka drzwi zewnętrznych nie jest aż tak ważna, jak w przypadku wewnętrznych drzwi, nie możemy o niej zapominać. Drzwi zewnętrzne są przecież wizytówką domu lub mieszkania, pierwszą rzeczą, jaką widzi osoba przychodząca z ulicy. Powinny zachęcać do wejścia, być stylowe, eleganckie, dopasowane do kolorystyki i stylistyki budynku, elewacji czy ścian. Bez względu na to, czy decydujemy się na drzwi drewniane, aluminiowe, z włókna szklanego, drzwi fornirowane czy z PVC, zawsze warto upewnić się, czy będą dopasowane pod względem parametrów technicznych oraz wymiarów. Pamiętajmy też, by kupować drzwi od dobrych i solidnych producentów. Drzwi zewnętrzne to inwestycja na wiele lat bezproblemowego użytkowania, dlatego nie należy na nich oszczędzać czy szukać jak najtańszych modeli. Im lepsze, bardziej mocne i solidne drzwi, tym pewniej możemy czuć się we własnych czterech ścianach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *